[Guide] OS Tweeks

FrozeN

New Member
Joined
Aug 9, 2009
Messages
66
Reaction score
16
Ако машината, на която хоствате mu сървър(или какъвто и да било др.) не е особено мощна, ето няколко съвета как да освободите малко ресурс:

Урока е само за сървърни машини(т.е не се използват за работа, игри, филми, чат и др.).

1. Форматирайте си харда за да започнете на чисто(препоръчително е).

2. Инсталирайте си подходяща ОС. Аз лично ще пиша за XP SP3.

3. Инсталирайте си необходимите драйвери(безмислено е да слагате sound драйверите).

4. Въведете си интернет настройките.

5. Оптимизиране на ОС:
Цъкате десен бутон на desktop-a и избирате properties. Следвайте картинките:
bground.jpg

ssaver.jpg

1386781D.jpg


След това натиснете десен бутон на my computer и изберете properties.
Следвайте картинките:
sysrestore.jpg

performance.jpg



После дайте десен бутон на C disk и изберете properties. Махнете отметката на "Allow indexing service to index this disk for fast file searching" и натиснете OK.

Сега е време да изключите малко ненужни service-и.

Натиснете Start -> Run, напишете services.msc

За да спрете даден service изберете го -> десен бутон -> properties -> натиснете на падащото меню, където има Automatic/Manual и изберете Disabled.

Ето списъка с мойте изключени service-и:
1386789t.jpg


Можете да изключите и др. ако ги сметнете за ненужни, но не ви съветвам да изключвате услуги, които не знаете за какво са.


6. Ако имате добро охлаждане може да си clock-нете процесора малко, но задължително след това следете температурите.

7. Инсталирайте си нужните програми за пускането на сървъра(apache, sql server, framework и т.н).

8. При настройките на сървъра ви препоръчвам да изключите логовете(gameserver, CS, dataserver и т.н). Това най-често е от config файловете на сървъра. Търсете нещо от сорта на
Log=1
или
WriteLog=1
Трябва да го промените на 0. По този начин ще спестите работа на харда ви както и свободно място. Същото важи и за логовете на apache.

9. След като стартирате сървъра, отворете task manager-a отидете на процесите и дайте Real Time приоритет на отделните компоненти от сървъра(Gameserver.exe, ranking.exe, event.exe joinserver.exe, dataserver.exe и т.н).



Това е от мен (heidy) надявам се да съм бил полезен (pumpkin)

П.С Ако има нещо да допълните или коригирате, пишете. Моля да ме извините за допуснати правописни грешки!
 
9. След като стартирате сървъра, отворете task manager-a отидете на процесите и дайте Real Time приоритет на отделните компоненти от сървъра(Gameserver.exe, ranking.exe, event.exe joinserver.exe, dataserver.exe и т.н).
Това да не ти е сървър на кънтър страйк?
Не го правете!
 
9. След като стартирате сървъра, отворете task manager-a отидете на процесите и дайте Real Time приоритет на отделните компоненти от сървъра(Gameserver.exe, ranking.exe, event.exe joinserver.exe, dataserver.exe и т.н).

Леш (xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)(xaxa)
 

Това за пръв път го чувам. Да дадеш повече ресурс на процес и да получиш лаг. Преди бях с един старичък Athlon и имаше spike в сървъра. Tweek-нах малко ОС-то дадох преоритет на gameserver-ите и dataserver-ите и spike-а изчезна. Вие си преценете дали да слагате преоритет.
 
Това за пръв път го чувам. Да дадеш повече ресурс на процес и да получиш лаг. Преди бях с един старичък Athlon и имаше spike в сървъра. Tweek-нах малко ОС-то дадох преоритет на gameserver-ите и dataserver-ите и spike-а изчезна. Вие си преценете дали да слагате преоритет.

Оф... този път аз съм в грешка...
Нали темата ти е за оптимизация на компютъра.. и си помислих ,че искаш да се зададе нисък приоритет на тези процеси... ама според мен по- висок приоритет от нормалният , не е нужен... ;):
 
Оф... този път аз съм в грешка...
Нали темата ти е за оптимизация на компютъра.. и си помислих ,че искаш да се зададе нисък приоритет на тези процеси... ама според мен по- висок приоритет от нормалният , не е нужен... ;):

За новите процесори съм съгласен, но за по-старите би помогнало.