[Game] Относно авторски права и лицензи

128ve980

Active Member
Joined
Dec 11, 2008
Messages
236
Reaction score
99
Здравейте колеги и съфорумници,

Както става ясно от заглавието на темата ми, пиша ви относно това до каква степен се застъпват, нарушават авторските права на webzen, k1 при създаването на сървър на MU Online. И ако това не е така и играта е "opensource" което жестоко ме съмнява защо самите те не са пуснали своите сървърни файлове, както на новите - така и на старите версии на играта. Ако пък това наистина не е така.. за което съм почти сигурен. Какви се явяват в този случай групи като TitanTech, DarksTeam и т.н., че дори първите си позволяват да продават "лицензирани към тях" файлове. И като последно при какви обстоятелсва може да съществува един наистина легален и лицензиран сървър на MU в България.

Благодаря предварително за отделеното време.
 
Здравейте колеги и съфорумници,

Както става ясно от заглавието на темата ми, пиша ви относно това до каква степен се застъпват, нарушават авторските права на webzen, k1 при създаването на сървър на MU Online. И ако това не е така и играта е "opensource" което жестоко ме съмнява защо самите те не са пуснали своите сървърни файлове, както на новите - така и на старите версии на играта. Ако пък това наистина не е така.. за което съм почти сигурен. Какви се явяват в този случай групи като TitanTech, DarksTeam и т.н., че дори първите си позволяват да продават "лицензирани към тях" файлове. И като последно при какви обстоятелсва може да съществува един наистина легален и лицензиран сървър на MU в България.

Благодаря предварително за отделеното време.

Играта определено не е open source . Групи като TitansTech , IGCN и др. се явяват девелопъри, които продават труда си. За да си напълно легален -> свързваш се с корейците и ги питаш колко би ти струвало да пуснеш сървър с техни файлове
 
Играта определено не е open source . Групи като TitansTech , IGCN и др. се явяват девелопъри, които продават труда си. За да си напълно легален -> свързваш се с корейците и ги питаш колко би ти струвало да пуснеш сървър с техни файлове

Първо благодаря за отговора ти колега и се надявам да направим хубава дискусия по този въпрос с мнения на още наши колеги, защото предполагам не само аз се пита "Аджеба ами ако сгафя?". :)

Подчертаното от мен в твоя отговор предположих, че е така, но... Тук идва въпроса тези групи които реално продават моднати/кракнати/открадната и каквито още определения можем да измислим копия на официалната игра която е защитена с лиценз.. Точно това не ми се връзва защото по тази ми логика те също са нелегални и по всякакъв начин подсъдими за кражда и продаване на чужд труд. От което следва, че ние си купуваме лицензирани файлове към тях, но не и към k1(ако все още те са собственици на играта..ако не ме лъже паметта) - следователно пак сме на х.....уя. А колкото до... втората част от отговора. Аз реално ги питам дали биха ми продали играта, което предполагам не е ефтино никак ;д.

 
братле при тях знаеш ли какво представлява лиценза ? :D GameServer-а неможе да се стартира без файл (който се явява един вид валидатор), който праща ключ към тях. И ако те изтрият този ключ, ти неможеш да си пуснеш сървъра. Това имат предвид под лиценз. Пускай сървър никой нищо няма да ти каже
Едит : ако се беше тръгнало да се съди нали се сещаш, че нямаше да почнат от нас (БГ)
Едит 2 : И да абсолютно това което правят те (девелопърите) е нелегално
Едит 3 : едвали ще ти продадат нещо - дори и да се навият обзалагам се , че няма да можеш да броиш до толкова, а и каква ти е сметката след като няма да можеш да си ги възвърнеш
 
Last edited:
Предполагам е така и си прав... Кой ли съм аз, че мен да закачат... Тези... хм? така наречени девелопърски групи си позволяват да продават реално "крадени" файлове и до сега поне аз не знам някой да им е казал нещо, че на мен ли който пуска един... как да го нарека?!? "градски"?, "квартален"? сървър с доста по-големи амбиции от това де.. и като за капак дори без покупко-продажба между мен и клиентите ми от рода на кредити за "виртуален магазин". :)

Благодаря за отделеното време в този късен час ;)
 
Значи ако си закупиш файлове от корейците които са доста така стабилен лев бройкаш им хилядите $ и по информация която съм дочул можеш да подадеш иск към останалите собственици на сървърите в страната която си закупил файловете.
Защото по този начин ти си притежател на оригиналната игра и нейните авторски права.
т.е. взимаш файловете и можеш да спреш всичко свързано с Му в страната.
 
Значи ако си закупиш файлове от корейците които са доста така стабилен лев бройкаш им хилядите $ и по информация която съм дочул можеш да подадеш иск към останалите собственици на сървърите в страната която си закупил файловете.
Защото по този начин ти си притежател на оригиналната игра и нейните авторски права.
т.е. взимаш файловете и можеш да спреш всичко свързано с Му в страната.

Едно е да закупиш правото да пуснеш сървър и друго е за купиш цялостния лиценз на играта, а именно второто ти позволява да извършваш споменатите от теб действия, но това не е въпрос на хиляди, а на милиони. ;)
 
  • Like
Reactions: DarkMaster
Има open source на 0,75 файловете и maybe от тогава деволоперите TitanTech и другите правят файлове на по-нови версии . Тези файлове са пуснати официално от WebZen може би с цел разпространение и рекламация на играта , както и останалите игри ;)

Edit : От това следва , че правенето на Private сървъри е 1000% законно :D:
 
Last edited:
WebZen могат да накарат хората да спрът с техните сървъри, но просто не са поискали. Това е един вид реклама за тях.

Примерно играеш някакъв сървър и след време ти писва да му гледаш бъговете и се замисляш, чакай сега да видим как стоят нещата с MuOnline.webzen.com.
Другото което е, че сървърите на webzen не са за всеки човек.

И ако наистина ставаше въпрос за закупуване на файловете от Корея не могат да си го позволят много хора и едва ли ги продават. Мисля че webzen само ги купува от корейците или си правят техните си схеми. Тъй като всичко, свързано с играта, първо излиза в Корея.

Що се отнася до SCF(TitansTech), MuEngine, ICGN и др. те всъщност продават лицензи на собствения си труд, модификации на геймсървърите и другите екстри и като цяло това не може да им го забранят дори и да искат, но явно са се спряли да се опитват да го забранят преди много време. Дори ако използваш кракнати файлове на SCF(TitansTech), MuEngine, ICGN и др. нищо не могат да ти кажат споменатите по-горе компании.
 
Last edited:
Мисля , че се процедира така. Като си решил да правиш свой собствен проект или там както искате го наречете , ти можеш да го заявиш , че изданието е твое и ако искаш да е само твое трябва да го застраховаш или да плащаш там суми за да може ако някой ти открадне идеята или проекта както сега има много сървъри да се води като кражба и да следва затвор или глоба.
 
Мисля , че се процедира така. Като си решил да правиш свой собствен проект или там както искате го наречете , ти можеш да го заявиш , че изданието е твое и ако искаш да е само твое трябва да го застраховаш или да плащаш там суми за да може ако някой ти открадне идеята или проекта както сега има много сървъри да се води като кражба и да следва затвор или глоба.
иначе казано : патент :D
 
Само че не можеш да го паентоваш защото не си го създал ти.
Файловете оригиналните са страшно много пари :Х
 
Малко се поотклонихме тъй като не сметям, че някой от нас е решил да купува MuOnline или webzen.

В крайна сметка до колкото разбрах е:
- незаконно, но няма кой да ни направи проблем за това.

И като последно от мнението на ivo се обърках малко... Кои са корейците(които продават файлове на webzen) и кои са webzen?
 

И като последно от мнението на ivo се обърках малко... Кои са корейците(които продават файлове на webzen) и кои са webzen?

Аз се изразих малко тъпо. Имах предвид че не знам каква е връзката с английския сървър и кореиския ама само те са, нека ги наречем, "законни".
Korea Japan China Vietnam Taiwan Thailand GLOBAL това са от официалните сървъри <--
 
Last edited:
Аз се изразих малко тъпо. Имах предвид че не знам каква е връзката с английския сървър и кореиския ама само те са, нека ги наречем, "законни".
Korea Japan China Vietnam Taiwan Thailand GLOBAL това са от официалните сървъри <--
Няма никаква връзка. Просто корейския сървър е майчиният , тъй като хората си държат на страната, от която е излязла играта. Но тъй като ламтят за пари, пускат и Глобален сървър за останалите страни. Update винаги правят първо на корейския- всяка седмица понеделник с/у вторник , а в Глобалния - вторник с/у сряда (от 01:00 до 03:00 българско време).
 
  • Like
Reactions: ivowe3